Jak linie kalkulują ceny biletów?

Jak linie kalkulują ceny biletów? Dlaczego za bilet, który wczoraj kosztował 46 zł, dziś trzeba zapłacić 156 zł - zastanawiają się kupujący bilety lotnicze. Powszechnie uważa się, że, aby obniżyć koszty podróży samolotem bilet należy kupić na kilka miesięcy przed planowanym wylotem. Według zasady: "im bliżej wylotu, tym wyższa cena". Jednak to duże uproszczenie. A to i tak tylko jedna z wielu...
10/05/2012 14:42   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
wolnywiatr 2018-06-29 12:54   
wolnywiatr - Profil wolnywiatr
Nie miałam pojęcia,że tak to wygląda. Teraz jestem na etapie szukania lotu lufthansy zobacz link nie mam konkretnego planu. Gdzie wy byliście ostatnio? Może, któreś miejsce szczególnie trzeba zobaczyć?
gość_910de 2018-03-02 10:59   
gość_910de - Profil gość_910de
Trzeba wiedzieć, kiedy po prostu kupować bilet i gdzie warto go w ogóle szukać. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba korzystanie z takich wyszukiwarek lotów jak zobacz link . W ten sposób można wybierać połączenie spośród kilku wygenerowanych propozycji.
gość_80c3c 2015-01-30 17:46   
gość_80c3c - Profil gość_80c3c
warto też dodać, że linie lotnicze / wyszukiwarki lotów, wyłapują już nasze plany podróżnicze na etapie wyszukiwania na stronach www. przeglądarka zapamiętuje, który kierunek ostatnio często sprawdzaliśmy, co może przełożyć się na wyższe ceny w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto czyścić "cookies" lub korzystać z trybu incognito
gosc_2bf16 2012-06-25 08:42   
gosc_2bf16 - Profil gosc_2bf16
Super artykuł
tomojadresik 2012-05-15 14:44   
tomojadresik - Profil tomojadresik
Bardzo dobry artykuł brawo dla Pawła :)
lukasz86 2012-05-12 21:58   
lukasz86 - Profil lukasz86
W kwestii tej usługi EasyJet, że zwracają jak się znajdzie droższe połączenie - to nie jest to takie proste. O ile dobrze pamiętam, musi być to połączenie tego samego dnia, chyba nawet w tym samym przedziale czasowym i najważniejsze: na tej samej trasie (takie same lotniska). Dawno nie sprawdzałem, ale chyba tylko kilka takich tras jest, gdzie Ryan lata identycznie jak Easy.
gosc_e06de 2012-05-12 10:07   
gosc_e06de - Profil gosc_e06de
warto też zwrócić uwagę na wyszukiwanie lotów w wyszukiwarkach jak fru czy lataj. to nie jest przypadek ze czasami jak szukasz lotó to pojawiają sie tylko loty z jednego aliansu lub lini, mialem tak z lotem do singa pokazywało tylko loty arabskimi liniami w dobrych cenach ale ja szukałem star alliance i mimo ustawiania zawezania kryteriów ciezko było znaleźc inne loty. Wogóle nie pokazywało aeroflot chociaz kiedys nimi leciałem do HK i byli najtansi ze wszystkich.moim zdaniem to takie portal ekasuje linie lotnicze i steruja naszymi wyborami. zawsze sprawdzam ceny na kilku wyszukiwarkach przy tych samych kryteriach i co wazne na stronie lini lotniczych. kiedy kupilem lot do Londynu a potem SQ do azji bo tak było najtaniej mimo ze to jeden aians. ponadto jesli kupujecie bilety na linie lotnicze ktore nie maja umów z UE to polecam kupowanie przez strony lini lotniczych. przyklad lot z singa na borneo , kupujac ten lot na linie silkair kosztował przez polske 3700 przez zakup bezposredni na stronie linii ( wymagana karta kredytowa) zaplacilem niecałe 900 :) ale to juz jak ktos sie wybiera daleko i w niestandardowe kierunki i liniami o ktorych w polsce nieslychac. pamietajcie tez ze na wykup biletu po zalozonej rezerwacji jest 2 - 3 dni wiec w niedziele w nocy lub poniedzialek rano z automatu sa kasowane rezerwacje zalozone w piatek a nie zaplacone w weekend , brak jest mozliwosci przekazani pieniedzy z przelewu lub oplaty z biurze. wiec tez warto sprawdzic.
ktgracz 2012-05-11 15:32   
ktgracz - Profil ktgracz
j_b_o: poza tym, że tradycyjne mają może mniej progów (w LCC bilet RT do Paryża czy Londynu może kosztować 150-250-400zł, a last-minute na majówkę 1200-1500-1800zł; w tradycyjnych z 400-600zł drożeją nie więcej niż 2x), to od kilku lat, w tradycyjnych liniach da się zauważyć trend upodabniania się polityki cenowej/ promocji, to tych jakie panują w tanich liniach. Konkurencja LCC robi swoje.
ktgracz 2012-05-11 15:21   
ktgracz - Profil ktgracz
Przyłączam się do zapytania dotyczącego EasyJet. Od kilku ładnych lat Easy jest bliską mi linią (lata tam gdzie FRanek się nie pojawia, bo mu za drogo) i o czymś takim dotąd nie słyszałem by linia ograniczała swój revenue - jak już jesteśmy tacy angielscy ;) // Jak ma coś takiego miejsce, to jak nazwać tą ich ofertę... hmm... gwarancja nie-rosnącej-ceny?
krzysiekl 2012-05-11 13:23   
krzysiekl - Profil krzysiekl
czy też jak to jest z informacja którą podał gosc_76ace, to bardzo wazne info, że jeżeli bilet stanieje to można odzyskac róznicę w cenie.
krzysiekl 2012-05-11 13:22   
krzysiekl - Profil krzysiekl
możemy prosić o więcej artykułów z informacjami jakie podał ktgracz albo te informacje o IP(to serio tak działa?). Takich tekstów nigdzie nie ma a ogólne założenia znamy.
blava 2012-05-11 11:27   
blava - Profil blava
W liniach regularnych , ceny zmianiaja sie bardzo elestycznie gora/dol. REVMAN monitoruje sprzedaz , a dodatkowo uwalnia miejsca na Feedery oraz do sprzedazy za tkz "mile". Jesli chodzi o IP tu sie zgadzam , ale nie trzeba 2 komp , wystarczy Cookies wywalic.
gosc_5724c 2012-05-11 11:16   
gosc_5724c - Profil gosc_5724c
do Malin, to sztuczny tłok żebys poczuł ze za chwile nie bedzie juz biletów i przekroczysz następny prób cenowey. Tak samo działaja jeśłi sprawdzasz hotele w danym kraju to potem pokazuja sie reklamy z tego kraju llub konkretnego hotelu.
malin 2012-05-11 08:38   
malin - Profil malin
Revenue manager - według mnie bardziej "zarządzający sprzedażą", revenue to przychód a profit to zysk, oczywiście pośrednio także maksymalizuje zysk, ale zysk to przychód minus koszty, a revenue manager zarządza tylko maksymalizacją przychodu z danych tras.
usuniety 2012-05-11 08:21   
usuniety - Profil usuniety
Warto zauwazyc, ze podobne techniki sa wykorzystywane przez tradycyjne linie lotnicze. Ich roznica polega jednak na tym, ze linie takie maja zwykle 2 rozne kabiny do sprzedazy. Brawo dla Pana Pawla za swietne polskie tlumaczenie revenue manager na menadzera zysku!
ktgracz 2012-05-10 23:14   
ktgracz - Profil ktgracz
hiszpania1: oczywiście cena zaporowa na sezon letni - gorzej jak masz ustalone sztywno daty. Najtaniej nie-Ryanairem (czyli Wizz z KTW) oczywiście koniec maja, czerwiec. (KTW-BCN-KTW, 18-22.06 258zł, goły bilet RT bez opłat dodatkowych/ opcjonalnych). Jak masz luźne daty, to nawet w szczycie sezonu da się natrafić na anomalie cenowe: 29.06-9.07 348zł lub 1 lub 3 - 6.08 tylko 308zł, 3-13.08 348zł. Wszystko z Katowic i Wizz. // PS. poza tym, że Wizz daje większy (32 kg) limit dodatkowo płatnego bagażu, niczym specjalnie nie różni się od Ryanair. Jak to w LCC - jak jest dobrze, to jest db, jak coś się dzieje... tak Wizz jak i Ryanair się na Ciebie wypną. Jak chcesz jakiejś różnicy w podejściu do klienta, EasyJet z Berlina (mega daleko i nie za tani) lub LOT z Warszawy (raczej - na 85% - za późno na loty za 400zł RT w sezonie letnim).
malin 2012-05-10 22:28   
malin - Profil malin
Tak mi się też kiedyś zdawało, że im częściej sprawdzam, tym bardziej ceny w górę. Ale żeby z jednego IP więcej zapytań podnosiło cenę? To ci dopiero systemy wyszukane. Rozumiałbym ogólnie zasadę, że jeżeli 1000 osób pyta o cenę czegoś, to to coś drożeje, ale żeby coś miało drożeć jeżeli 1 osoba zapyta o cenę 1000 razy?
gosc_11731 2012-05-10 21:36   
gosc_11731 - Profil gosc_11731
ceny biletów zmieniają sie tez jesli kilka razy sprawdzasz cene z jednego kompa, jesli już masz obrany kierunek i daty to zawsze sprawdzajcie na innym kompie ceny. to stary numer handlu w internecie. Kiedys sprawdzalem bilety do chin i ni ebyło ponizej 2600 a kupilem za nie całe 2000.
gosc_76ace 2012-05-10 21:14   
gosc_76ace - Profil gosc_76ace
gosc_518fa - nie wiem jak jest w Ryanie ale w EasyJet jak zadzwonisz na infolinie to zwrócą ci różnicę w cenie którą zapłaciłeś a która obowiązuje obecnie
hiszpania1 2012-05-10 20:58   
hiszpania1 - Profil hiszpania1
katgracz.dziękuje bardzo
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy