Felieton: "Podobno w Everett płakali jak malowali"

Felieton: Polskie Linie Lotnicze LOT pomalowały w biało-czerwone barwy dwa świeżo odebrane samoloty: boeinga 787-9 o znakach SP-LSC oraz boeinga 737 MAX 8 o numerach rejestracyjnych SP-LVD. Wygląd maszyny inspirowany jest powiewającą polską flagą poruszaną pędem startującego samolotu. Na przednich drzwiach znajduje się obrys granic Polski....
29/06/2018 08:56   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gość_6e7d8 2018-07-01 09:11   
gość_6e7d8 - Profil gość_6e7d8
Jakie malowanie by nie było i tak znajdą się osoby którym nie będzie się podobać.
Bo my Polacy, mamy taki fajny tok myślenia, aby wszystko ośmieszać i mieszać z błotem.
Tak jak z reprezentacją 38 mln trenerów, tak i z innymi rzeczami, każdy by to lepiej zrobił...
szkoda słów, mam nadzieje, że kiedyś takie osoby znajdą się w podobnej sytuacji (gdzie będą krytykowane publicznie) i dotrze do nich co to znaczy oceniać pracę innych.
cronwood 2018-07-01 08:22   
cronwood - Profil cronwood
Dwa dreamlinery (SP-LRE i SP-LRF) stoją z zepsutymi silnikami i czekają na naprawę. LOT wynajmuje na szybko 787 od linii Neos (rejestracja EI-NEO). I teraz zamiast wysłać sprawny, nowy samolot SP-LSC z pasażerami do Toronto (rejs LO45/46), podstawia się go pod hangar przed kamery i każe góralom fikać przed nim z ciupagami. Wczorajszy rejs do Toronto odwołany, pasażerów trzeba przebookować, odszkodowania (tym, którzy o nie wystąpią) zapłacić – ale najważniejsze, że cepelia się odbyła a prezes (jeden, drugi, trzeci?) szczęśliwy. A ten drugi, mniejszy (737 MAX) to też miał lecieć do Wiednia (LO225/226), ale nie poleciał, bo przecież propaganda sukcesu ważniejsza niż cokolwiek innego.

gość_ab52e 2018-06-30 21:37   
gość_ab52e - Profil gość_ab52e
Kto zgadnie jakie opóźnienie ma dzisiaj LO3924 z Krakowa do Warszawy?
gość_ab52e 2018-06-30 21:25   
gość_ab52e - Profil gość_ab52e
Malowanie malowaniem, ale to co dzisiaj odstawia LOT to jest gruba przesada. Samoloty praktycznie wszystkie opóźnione o godzinę, dwie i więcej, a prezes z gośćmi bawią się w hangarze na Okęciu i przy okazji blokują 2 najnowsze Boeingi jako atrakcję imprezy. NIECH ŻYJE BAL! Kompletna porażka wizerunkowa. Otworzyli mnóstwo kierunków, nazamawiali samolotów, nie ogarniają tego kompletnie, ale jest impreza. NIECH ŻYJE BAL!
gość_239b7 2018-06-30 18:04   
gość_239b7 - Profil gość_239b7
Chyba pana Adriana wyobraźnia poniosła...

Firma Grey zobiła raptem dwa ompletnie nieudane plakaty dla PLL LOT natomiast twórca wróć pomysłodawca KRD jest poseł pisu mastalerek.
smolip67 2018-06-30 14:41   
smolip67 - Profil smolip67
Efekt malowania" drimka" został uzyskany,nie ważne czy źle(dużo więcej głosów) czy dobrze,ale wpadł w pamięć i się pisze.Na świecie też przyciągnie uwagę jak kto woli brzydotą albo pięknie pomalowany. Mi osobiście pasuje,szału nie ma ale tragedii też nie ma.
gość_f77ff 2018-06-30 13:51   
gość_f77ff - Profil gość_f77ff
To malowanie obraża moje uczucia patriotyczne!
Jak obraża religijne to można kogoś oskarżyć, a jak patriotyczne to też?
Zrobili z tym samolotem, to - co posłanka pawłowicz z flagą europejską.
Conrad 2018-06-30 12:44   
Conrad - Profil Conrad
Może przemalujmy te samoloty na NORMALNY kolor. Masakra jak ambicje niedomorosłych decydentów niszczą Naszą OJCZYZNĘ.
i
gość_bc9a4 2018-06-30 10:41   
gość_bc9a4 - Profil gość_bc9a4
A mi się podoba to malowanie
gość_253b8 2018-06-29 23:36   
gość_253b8 - Profil gość_253b8
gość_4056b: 1na 10!!! you made my day!!!

no cóż estetyka nie jest twoja najmocniejsza stroną.... zresztą Polacy mają problem z estetyką co widać na ulicach polskich miast. niestety
gość_253b8 2018-06-29 23:31   
gość_253b8 - Profil gość_253b8
gość_4056b:Na wstepiue gratuluje poczucia gustu. szczerze wspolczuje."Tymczasem na facebooku Lotu opinie trzeba podpisać swoim nazwiskiem, wiadomo co i kto komentuje. Więc jakoś nie dziwi mnie, że tam opinie są pozytywne. "

Włacz myslenie: tam jest zwyczajna cenzura:)
kidloco 2018-06-29 22:34   
kidloco - Profil kidloco
Niech ten koszmar się wreszcie skończy. Odwoływane lawinowo loty, spóźnienia, sypiące się Dashe, a teraz jeszcze malowanie w jogobellę. To się wszystko w głowie nie mieści.
cronwood 2018-06-29 17:45   
cronwood - Profil cronwood
Malowania dokonano metodą fait accompli, więc co najwyżej jakieś wnioski na przyszłość można wyciągnąć. Sprawa, że się tak wyrażę, ma kilka aspektów i dwie płaszczyzny. Po pierwsze, jest kwestia estetyki: jednym się podoba, innym nie (ja należę do tej drugiej, zdaje się większościowej, grupy). Po drugie, kwestia treści (przekazu i jego zrozumiałości dla potencjalnego odbiorcy): tutaj obiektywna klapa - nie widać związku napisu (i malowania) z okazją, dla której został wykonany. Po trzecie wreszcie, rachunek ekonomiczny - nieznany przecież nikomu z komentatorów (na ile drożej, niż standardowa malatura). A co do dwóch płaszczyzn - niestety, zamiast racjonalnych kryteriów oceny, komentatorom włącza się tryb plemienno-polityczny: entuzjaści obecnej władzy się zachwycają, oponenci krytykują.

I jeszcze dwie, luźno związane z tematem uwagi. Zgodny chór egzaltowanych fascynatów okolicznościowej malatury na LOTowskim facebooku oznacza, że nasz narodowy przewoźnik naumiał się wykorzystywać media społecznościowe. Szkoda tylko, że jeśli chodzi o internet, to rozwija się umiejętności propagandowe, a nie techniczne, na przykład funkcjonalność strony zobacz link legendarną już niemożność kupienia biletu multi-city).

Druga sprawa, to (praktykowane przez obecną władzę) zarządzanie przez wywoływanie konfliktów. Wiem, że im więcej frontów pootwieranych, tym dla nich lepiej, ale nie spodziewałem się, że zostanie to sprowadzone na poziom tak trywialny, jak malowanie samolotów. Przeczytajcie, Szanowni Komentatorzy, wasze wypowiedzi raz jeszcze i na chłodno, i zastanówcie się, w imię czego się tak nakręcacie, i czy naprawdę warto.
gość_4056b 2018-06-29 17:28   
gość_4056b - Profil gość_4056b
Jestem zażenowany krytykanctwem uprawianym m.in. przez Pasażera. A stwierdzenie: "Co ciekawe, o ile na wszelakich możliwych forach lotniczych (i nie tylko) projekt "plemnika" dostawał mocne bęcki, to na facebooku narodowego przewoźnika przeczytać można było niemal tylko i wyłącznie "ochy" i "achy"."

Wyjaśnienie jest oczywiste. Na tym forum tutaj i na wielu innych większość krytycznych opinii jest anonimowa. Bardzo łatwo takie generować, jedna osoba może napisać po kilka-kilkanaście takich bez żadnych konsekwencji. Wiadomo, że to, co się dzieje w Locie, jest nie w smak wszystkim.

Tymczasem na facebooku Lotu opinie trzeba podpisać swoim nazwiskiem, wiadomo co i kto komentuje. Więc jakoś nie dziwi mnie, że tam opinie są pozytywne.

Wiadomo, że projekty artystyczne nie wszystkim się podobają. Połowie będzie się podobać, a połowie nie.

Mnie projekt się podoba. Sonda wśród moich znajomych pokazuje, że projekt nie podoba się może 1 na 10 osób.
wroord 2018-06-29 14:58   
wroord - Profil wroord
Niew wiem czy to malkontenctwo w Polsce wynkia z braku poczucia swojej wartosci czy izolacji w komunizmie przez 50 lat. Grafika taka sobie - widzialem duzo gorsze stwory np Windrose Airlines az oczy bola patrzac na ich samoloty. Po roku zamaluja i koniec problemu.
Landor 2018-06-29 14:07   
Landor - Profil Landor
smolip67: Mam wrażenie, że próbujesz odciągnąć uwagę od istoty felietonu. Jeżeli cytuję czyjąś wypowiedź, to znaczy, że nie byłem bezpośrednim uczestnikiem danego wydarzenia czy sytuacji. Nie mam więc 100% pewności, że sytuacja o której wspomniałem, wyglądała dokładnie, tak jak to opisałem. Dlatego uważałem za stosowne użycie słowa "podobno". Jeżeli aż tak bardzo kłuje Cię to w oczy, to następnym razem użyję słowa "ponoć".
dareck 2018-06-29 13:53   
dareck - Profil dareck
Teraz, po zobaczeniu całego malowania, rozumiem, dlaczego dotychczas wstydliwie pokazywano tylko jego początkową część... Już początek nie napawał optymizmem, ale ta krwista czerwień oblewająca podbrzusze samolotu to już jakiś dramat! Co to ma za przeproszeniem symbolizować: niekontrolowaną biegunkę czy raczej obfity okres?

Dobrze, że pasażerowie lotów długodystansowych wchodzą na pokład przez rękawy więc nie będą musieli oglądać tego badziewia! Swoją drogą byłoby dobrze poznać nazwisko tego kogoś, kto uznał, że ten bohomaz może cokolwiek pozytywnego promować...
salesmenpolska 2018-06-29 13:46   
salesmenpolska - Profil salesmenpolska
A moim zdaniem ten projekt jest rewelacyjny! Chcialbym aby wszystkie samoloty byly tak pomalowane z czasem!
- rzuca sie w oczy na tle szarzyzny konkurencji
- super kontrastuje z granatem statecxnika
- podkresla polskosc
- jest dynamiczny, ma duzo wspolnego z aeronautyka
- podkresla niepodleglosc i nasz adume z tego
- no a plemnikow w Polsce brak skoro tak slabo sie rozmnazamy :-P
Lepszy niz serki narodowych bohomazow z ktorych niewiele wynika
Wybaczcie krytykanci ale nie zgadzam sie z wami :)
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy